Nowoczesne metody rekrutacji: assessment center

Agencje HR wykorzystują do poszukiwania kandydatów na dane stanowisko coraz bardziej nowoczesne narzędzia. Dzięki nim znalezienie idealnego kandydata jest coraz bardziej prawdopodobne. Do metod wyjątkowo skutecznych należy Assessment center. Jest to metoda, której przygotowanie, a następnie przeprowadzenie pochłania mnóstwo czasu. Assessment center jest także metodą kosztowną. Warto jednak ją stosować z uwagi na wyjątkowo wysokie prawdopodobieństwo znalezienia najbardziej odpowiedniego kandydata. Na jakie stanowiska poszukiwani są kandydaci metodą

Assessment center?

Assessment center (w skrócie AC) to metoda bardzo wszechstronna, która szczególnie chętnie wykorzystywana jest w procesie rekrutacji kandydatów na stanowiska kierownicze. Dzięki niej kandydaci mogą zostać ocenieni pod wieloma względami. Metoda ta umożliwia między innymi zbadanie zdolności interpersonalnych danego kandydata. Oczywiście metoda AC umożliwia również dokonanie oceny wiedzy kandydata.

Jakie sposoby wykorzystuje metoda AC?

Metoda Assessment center do poszukiwania idealnych kandydatów na stanowisko, które ma zostać obsadzone wykorzystuje różne sposoby. W procesie rekrutacji tą metodą kandydaci biorą udział między innymi w różnego rodzaju grach zespołowych i ćwiczeniach. Chętnie wykorzystywana jest w tej metodzie również grywalizacja. Rekrutacja kandydatów metodą Assessment center to także szereg testów, które muszą wypełnić osoby kandydujące na dane stanowisko. Wśród tych testów są także te psychologiczne i kompetencyjne. Dzięki temu, że do oceny kandydatów wykorzystywane są bardzo różne sposoby, przyszłemu pracodawcy jest zdecydowanie łatwiej dokonać oceny poszczególnych osób aplikujących na wolne stanowisko. Warto wiedzieć, że metoda Assessment center wykorzystywana jest nie tylko w procesie rekrutacji pracowników. Techniki, które są wykorzystywane w metodzie AC do rekrutacji można wykorzystać także do oceny umiejętności i kompetencji już zatrudnionych pracowników.

Rekrutacja metodą Assessment center składa się z kilku etapów.

Etap pierwszy polega na wyłonieniu kandydatów, którzy zostaną zaproszeni do udziału w sesji rekrutacyjnej. Sesja rekrutacyjna (to w jej trakcie kandydaci biorą udział w ćwiczeniach i grach zespołowych oraz rozwiązują testy) może trwać nawet 6 godzin. Z reguły na sesję jest zapraszanych maksymalnie 8 osób. Poszczególne kompetencje kandydatów oceniane są na podstawie minimum dwóch zadań.

W procesie rekrutacji metodą Assessment center oceniana jest nie tylko wiedza i specjalistyczne umiejętności kandydatów, ale także ich kompetencje miękkie. Assessment center to jedna z nowoczesnych metod stosowanych przez agencje HR do poszukiwania kandydatów na stanowiska, które mają zostać obsadzone. Metoda ta ma wiele zalet. Decyzja o tym, którego kandydata warto zatrudnić jest podejmowana przez zespół asesorów, jest więc metodą bardzo obiektywną. Do jej zalet należy także to, że wykorzystuje ona do oceny kandydatów wiele technik, pozwala więc ocenić wiele kompetencji. 

Kategorie: Biznes,

Autor

Marketing Biznesowy - Wszystko o marketingu internetowym

Zajmujemy się szeroko rozumianym marketingiem internetowym. Jeżeli masz jakiś ciekawy temat, który uważasz że powinniśmy poruszyć, to śmiało pisz, a my postaramy się zaspokoić Twoją wiedzę!