Niedzielny zakaz handlu także w e-commerce

„Solidarność” przygotowała projekt ustawy, wedle której zakaz niedzielnego handlu będzie także dotyczył sklepów internetowych. Kpiące komentarze internautów mówią o chęci zamknięci internetu przez związkowców, jednak oficjalna wersja to „jedynie” zakaz dostarczania towarów w ten dzień.
W czwartek został zaprezentowany projekt ustawy, a jej pierwszy artykuł jednoznacznie mówi o zakazie handlu w niedzielę w stacjonarnych placówkach handlowych. Artykuł drugi doprecyzowuje to pojęcie, mówiąc o „instytucjach i podmiotach gospodarczych, których główną działalnością jest działalność handlowa hurtowa i/lub detaliczna (…) w formie sklepów, stoisk, magazynów, hurtowni (…) oraz w formie sklepów internetowych.”
Wydaje się więc, że jednak internauci mogą mieć trochę racji, bo jak inaczej interpretować ten zapis? „Solidarność” proponuje zatem wyłączenie sklepów internetowych w niedzielę. Eksperci są zgodni – to jest absurd i nie będzie dało się go zrealizować. 
Jest duża szansa, że Polacy jako pierwsi na świecie staną przed koniecznością rozwiązania tej zagadki. Należy pamiętać, że już sam projekt zamknięcia regularnych sklepów i sieci handlowych w niedziele jest w niektórych środowiskach kontrowersyjny. Szczególnie przeciwni temu są ludzie, dla których niedziela jest jedynie dniem wolnym, a nie „świętym”, a także, rzecz jasna, właściciele sklepów internetowych.
Jak jednak odnieść się do propozycji Solidarności? Współautor projektu, Alfred Bujara, tłumaczy, że faktycznie przepisy są dość nieprecyzyjne i trzeba będzie je dookreślić. Według niego chodzi o to, by zakazem objęte zostały wszelkie prace fizyczne, związane np. z pakowaniem czy transportem zamówionych przez internet przedmiotów. Nie powinno także dochodzić do „samej transakcji”.
Związek w niedziele zacznie zbierać podpisy pod projektem ustawy. Na początku potrzebuje ich 1000, żeby przedstawić tę propozycję marszałkowi sejmów. Następnie będzie to 100 tys., żeby przedstawić projekt posłom. To oni podejmą ostateczną decyzję w tej kwestii.

 

Kategorie: Trendy w Marketingu,

Autor

Marketing Biznesowy - Wszystko o marketingu internetowym

Zajmujemy się szeroko rozumianym marketingiem internetowym. Jeżeli masz jakiś ciekawy temat, który uważasz że powinniśmy poruszyć, to śmiało pisz, a my postaramy się zaspokoić Twoją wiedzę!