Czym zajmuje się księgowy?

Księgowy, zwany również buchalterem, zajmuje się nadzorowaniem operacji finansowych firmy. Zawód ten często kojarzony jest ze stereotypami. Nie jest nudny, co coraz częściej się podkreśla. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że księgowi liczą głosy przed galą rozdania Oscarów. Zawód ten był również odpowiedzialny w przeszłości za aresztowanie Ala Capone.

PRACA W KSIĘGOWOŚCI: CO TO JEST?

Księgowość to skomplikowane i trudne zadanie. W ciągu ostatniej dekady branża ta uległa znacznym zmianom. Wynika to między innymi z postępu technologicznego i powstania wielu programów, które ułatwiają pracę w sektorze finansowym.

Lokalny księgowy może znaleźć pracę w dużych korporacjach lub małych firmach. Zawód ten obejmuje sporządzanie sprawozdań finansowych, prowadzenie i księgowanie ksiąg rachunkowych, obliczanie rezerw, podatków, obliczanie podatków, przygotowywanie i wykonywanie przelewów bankowych oraz sprawdzanie poprawności dokumentacji. Księgowi mogą również współpracować z innymi instytucjami takimi jak ZUS, GUS, czy NBP.

Należy podkreślić, że to właśnie księgowi mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za ewentualne błędy w rozliczeniach podatkowych. Ważne jest, aby wszystkie transakcje w firmie były odpowiednio udokumentowane w księgach rachunkowych.

W jaki sposób rozliczać się z dotacji? Dowiedz się więcej na https://comarch-rozwiazania.pl/w-jaki-sposob-rozliczac-sie-z-dotacji_horn.a

KSIĘGOWY - KWALIFIKACJE

Księgowość jest popularnym wyborem kariery dla osób, które ukończyły studia wyższe. Nie ma jednego kierunku, który może być wykorzystany do wypełnienia obowiązków w tym zawodzie. Większość osób decyduje się na studiowanie ekonomii, finansów, rachunkowości lub zarządzania i marketingu. Można również podjąć specjalny kurs księgowego, który daje wiele możliwości.

KURS KSIĘGOWOŚCI

Kursy księgowości to świetna opcja dla każdego, kto chce się przekwalifikować. Kursy te oferowane są w prywatnych ośrodkach edukacyjnych i mają różne poziomy zaawansowania. Szkolenie księgowości podzielone jest na część praktyczną i teoretyczną. Obejmuje również omówienie funkcji konkretnych programów księgowych. Oferowane są również podstawowe praktyki zawodowe w połączeniu z kursem dla specjalistów od księgi przychodów i rozchodów.

KSIĘGOWY - WYMAGANIA

Możesz zostać księgowym z certyfikatem, jeśli chcesz podnieść swoje kwalifikacje i zwiększyć możliwości zarobkowe. Ministerstwo Finansów 18 lipca 2012 r. przygotowało ustawę, która określa, kto i na jakich warunkach może uzyskać taki dokument. Różne poziomy wykształcenia powodują, że inne wytyczne są pisane dla osób z wyższym wykształceniem niż dla tych, którzy ukończyli kurs księgowości. Wymogiem jest odbycie stażu:

- 2 Lata - Osoby z wykształceniem średnim (z wymogiem zdania egzaminu przez Ministra Finansów).

- 3 Lata - osoby z wykształceniem wyższym (uwzględnione są również studia podyplomowe z zakresu rachunkowości).

Należy pamiętać, że w tej dziedzinie istnieje stałe zapotrzebowanie na specjalistów. Dlatego warto zainwestować w profesjonalne szkolenia. Wiąże się to również z tworzeniem wielu programów i aplikacji, które są wykorzystywane przez wiele firm.

CHARAKTERYSTYKA KSIĘGOWEGO

Pewne cechy psychofizyczne są niezbędne w każdym zawodzie. Księgowi muszą być zorganizowani i systematyczni, aby nie popełniać błędów. Osoby, które decydują się na pracę w tej branży lubią porządek i cierpliwość. Ważne są również zdolności analityczne, które pozwalają radzić sobie z dużą ilością informacji. Pracodawcy cenią sobie zaangażowanie i umiejętność rzetelnego wykonywania obowiązków, jak zresztą we wszystkich przypadkach. Księgowi reprezentują swoich klientów, np. powinni umieć zachować pozytywną kulturę osobistą i zachować spokój w sytuacjach stresowych, ponieważ reprezentują swoich klientów w urzędach skarbowych.

 

Kategorie: Biznes,

Autor

Marketing Biznesowy - Wszystko o marketingu internetowym

Zajmujemy się szeroko rozumianym marketingiem internetowym. Jeżeli masz jakiś ciekawy temat, który uważasz że powinniśmy poruszyć, to śmiało pisz, a my postaramy się zaspokoić Twoją wiedzę!