Bezpieczeństwo danych – największe wyzwanie dla firm w XXI wieku

W dobie powszechnej cyfryzacji, a szczególnie teraz w okresie pandemii wirusa Sars-CoV-2 gdzie wiele firm z troski o zdrowie swoich pracowników przeszło na pracę zdalną, ochrona danych przed nieuprawnionym dostępem stała się największym wyzwaniem dla firm. Nawet przy zachowaniu dużej ostrożności przez pracowników, trudno temu wyzwaniu sprostać bez specjalistycznych narzędzi informatycznych zapewniających pewny backup danych firmowych, bezpieczne przechowywanie i udostępnianie danych czy współdzielenie danych w chmurze. Właśnie takie możliwości oferuje aplikacja Comarch IBARD.

Cyberbezpieczeństwo – problem ery cyfryzacji

Współczesna gospodarka oparta jest na sieciach teleinformatycznych, a firmy i inne podmioty zbierają, przetwarzają i przechowują coraz większą ilość danych na komputerach i innych urządzeniach. Większość tych danych to informacje wrażliwe, których trafienie w niepowołane ręce może mieć katastrofalne skutki dla firmy. Do najczęściej spotykanych w ostatnim czasie cyber przestępstw należy wymienić kradzieże danych i informacji poufnych, akty szantażu przy wykorzystaniu ransomware programów, które blokują dostęp do danych będących własnością szantażowanego przedsiębiorstwa lub uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie (np. niedawny atak na rurociąg Colonial Pipeline w USA) czy wyłudzanie pieniędzy. Jednak nie zawsze utrata danych musi się wiązać z ingerencją z zewnątrz, często bezpowrotna utrata danych jest efektem niefrasobliwości pracowników lub zastosowania słabej jakości programów do tworzenia kopii zapasowych. Utrata danych może także sparaliżować bieżącą działalność firmy (w firmach, gdzie dane są podstawą działalności, pracownicy bez dostępu do aktualnych informacji nie mogą zrobić żadnego kroku), nie mówiąc już o rysie na prestiżu firmy. Każdy wyciek danych zmniejsza zaufanie klientów, dlatego tak istotna jest kwestia cyberbezpieczeństwa. To ogół technik i sposobów stosowanych w celu ochrony sieci teleinformatycznych, programów i danych przed dostępem niepowołanych podmiotów. Poziom zabezpieczenia danych w firmie zależy nie tylko od roztropności pracowników, ale także skuteczności aplikacji odpowiadających za podstawowe operacje związane z danymi. I choć cyberbezpieczeństwo wymaga pewnych nakładów finansowych, to zapewne żadna złotówka zainwestowana w aplikację do bezpiecznego zarządzania danymi w firmie nie będzie zmarnowana.

Comarch IBARD

Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji pozwalających zadbać o bezpieczeństwo danych w firmie, na uwagę zasługuje Comarch IBARD. To wielofunkcyjna aplikacja umożliwiająca bezpieczny i intuicyjny backup danych, zarówno z komputerów, jak i urządzeń mobilnych. Ponadto system pozwala na synchronizację i szyfrowanie danych oraz zaawansowane udostępnianie wewnątrz i zewnątrz firmy. Kluczowe funkcje aplikacji:

  • Sprawdzony backup danych firmowych – każdy, kto choć raz stracił niezapisany plik w wyniku nieuwagi czy awarii sprzętu, wie, jak ważne jest tworzenie kopii zapasowych. Aplikacja poza backupem baz danych MS SQL umożliwia w pełni zautomatyzowany backup plików i folderów znajdujących się zarówno na komputerze lokalnym, jak i w lokalizacji sieciowej dostępnej za pomocą protokołów FTP i SMB. Program w zakresie tworzenia kopii zapasowych posiada nieskończoną ilość konfiguracji zadań backupu. Sama aplikacja jest bardzo prosta, pracownicy bez wsparcia działu IT mogą samodzielnie tworzyć indywidualne ustawienia zadań zarówno z komputerów stacjonarnych, jak i urządzeń mobilnych.
  • Bezpieczne przechowywanie i udostępnianie danych – aplikacja, za sprawą protokołu SSL zapewnia najwyższy poziom ochrony plików przechowywanych w chmurze. Możesz mieć pewność, że pliki nie wpadną w niepowołane ręce, nawet przy połączeniu z obcego urządzenia za pomocą aplikacji www. Dane można także bezpiecznie udostępniać w aplikacji współpracownikom. Chcąc udostępnić jakieś materiały klientom, wystarczy wygenerować link do wybranego pliku lub katalogu i przesłać go zainteresowanemu odbiorcy. Dla zwiększenia bezpieczeństwa dane można zabezpieczyć hasłem oraz datą pobrania.
  • Dwustronna synchronizacja – możliwość pracy nad dokumentami w czasie rzeczywistym na dowolnym urządzeniu to kolejny atut aplikacji. Pliki znajdujące się w folderze SYNC można edytować nawet na smartfonie, a zmiany będą od razu widoczne w chmurze dla osób, którym plik jest udostępniony.
  • Wersjowanie plików – to opcja, dzięki której użytkownicy już nigdy nie będą mieli problemu z przywróceniem poprzednich wersji dokumentu. Poprzednie wersje można pobrać, nie nadpisując aktualnej wersji, a niepotrzebne pliki można usunąć. Ta funkcja pozwala zachować porządek w plikach.
  • Współdzielenie – ta funkcja, warz z rozwojem pracy zdalnej będzie tylko zyskiwać na znaczeniu – wielu pracowników dzisiaj zmuszonych do pracy zdalnej w wyniku COVID-19 zamierza dalej pracować w takim trybie (wiele osób polubiło telepracę, a wiele firm dostrzegło zalety takiej pracy). Aplikacja nie tylko pozwala na wymianę danych między pracownikami, ale także umożliwia pracę grupową na plikach niemal w „czasie rzeczywistym”. W zakresie ułatwień w pracy grupowej warto także wspomnieć o możliwości szybkiej i łatwej wymiany dokumentów pomiędzy placówkami, możliwości definiowania grup i uprawnień czy możliwość podzielenia konta głównego na wielu użytkowników.

Podsumowanie

Firmy w ostatnim czasie gromadzą i przetwarzają coraz większe ilości danych, dlatego zapanowanie nad ich bezpieczeństwem staje się najpoważniejszym wyzwaniem, z jakim muszą się obecnie zmierzyć. Na pewno o wiele łatwiej sprostać temu zadaniu z pomocą sprawdzonej aplikacji, takiej jak choćby Comarch IBARD.

 

Kategorie: Biznes,

Autor

Marketing Biznesowy - Wszystko o marketingu internetowym

Zajmujemy się szeroko rozumianym marketingiem internetowym. Jeżeli masz jakiś ciekawy temat, który uważasz że powinniśmy poruszyć, to śmiało pisz, a my postaramy się zaspokoić Twoją wiedzę!